Měna a platby na Kubě

  • Kompletní informace o destinaci
  • Počasí na Kubě
  • Měna a platby na Kubě
  • Informace o destinaci Varadero a Cayo Santa Maria

Měna a platby

Kuba má také v této oblasti svou originalitu - využívají se zde totiž dvě různé měny, těmi jsou Peso Nacionale a Peso Convertible, obdoba dřívějších "tuzexových" bonů. A co to tedy znamená pro Vás ? Peso Convertible, neboli CUC, je takzvaná turistická měna, kterou dostaneme při rozměnění mezinárodní bankovky - například Eura či Dolaru, avšak mohou za ni nakupovat i Kubánci, pokud si promění Peso Nacionale. Právě to je totiž měnou, ve které dostávají obyvatelé Kuby své platy, posléze za ně nakupují potraviny na lístky. My jako turisté za ně můžeme pochopitelně nakupovat také, ale nákupní místa znají dobře jen místní obyvatelé a tím pádem se stává bezpečnějším, ale i méně nákladným Peso Convertible. 1 CUC je přibližně 24,50 Pesa Nacionale a při současném kurzu asi 15,80 Kč.

Nejvhodnějšími místy pro směnu jsou stejně jako u nás směnárny, banky či hotely. Peníze se dají vyměnit i v turistických střediscích, avšak tato směna není příliš doporučována. U hotelů je také vyšší poplatek za zpracování než ve směnárně či bance.

TIP: Zkuste hotel Meliá Marina Varadero

Nákupy

Pokud si chcete koupit například zeleninu a ovoce na tržišti, noviny nebo rychlé občerstvení, je určitě lepší použít takzvanou "lidovou měnu", čili Peso Nacionale, v podstatě se s ní dá nakupovat kdekoli, až na speciální obchody, které jsou pouze pro obyvatele Kuby a prodávají se zde potraviny na lístky, neboli na příděl. jsou to obvykle rýže, fazole a housky. Za CUC však nebudete mít problém nakoupit v jakémkoliv jiném obchodě.

Obvykle bývá pro turisty ze začátku problematické rozeznat v jaké měně je daná hodnota. Na to však existuje jednoduchá pomůcka - ceny s desetinnými čísly jsou Peso Convertibles, ceny Pesa Nacionale jsou totiž vždy uváděny jen v desítkách. Pokud si ale i tak nebudete jisti, neváhejte se zeptat, většina Kubánců jsou velmi milí a pohostinní lidé a určitě Vám rádi poradí. Dříve byl namísto Pesa Convertible Dolar, pokud tedy narazíte na znak dolaru, nenechte se zmást. Jedná se o Peso Convertible.

Copyright © 2014 kuba-online.cz, všechna práva vyhrazena.